Parę słów o nas
Aktualności
Artyści
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 14 członków i dwóch członków honorowych. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej objął
ANTONI DŁUGI
GRUPA JANOWSKA w 2016 r. uroczyście obchodziła 70 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Wydarzenia
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość do naszej
pracowni.
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Agnieszka Kamińska
Paweł Kurzeja
Andrzej Lubowiecki
Irena Magarewicz
Zdzisław Majerczyk
Dieter Nowak
Sabina Pasoń
Bożena Polaczek
Piotr Porada
Stefan Szuster
Artur Śmieja
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Andrzej Górnik
Andrzej Górnik
Urodził się w Szopienicach (dzielnica Katowic) w 1949 roku. Emerytowany górnik kopalni „Wesoła”. Aktywny członek stowarzyszenie „Na Pograniczu”. Z grupą janowską związany od końca lat 90. XX wieku.
Z malarstwem zetknął się po raz pierwszy przed czterdziestu laty – przystępując do działającej w Domu Kultury KWK „Lenin” (obecnie „Wesoła”) koła plastycznego prowadzonego przez Alojzego Mazura. Jak sam twierdzi, pierwsze jego prace były naiwne i prymitywne, ale niczym nie zrażony ciągle ćwiczył zarówno rysunek, jak i malarstwo i teraz może się pochwalić wypracowanym własnym stylem i niezłym kunsztem. Zostało to docenione, gdyż mimo skończonej wyłącznie szkołę zawodowej otrzymał weryfikację instruktora plastyki.
Oprócz malarstwa miał także inne zainteresowania: z upodobaniem grał na perkusji, a także trenował boks, ale sztuka zwyciężyła i pasja ta jest jego sposobem na życie.
Po likwidacji Domu Kultury przy KWK „Wesoła” przystąpiła do Grupy Janowskiej. Miał kilka wystaw indywidualnych oraz brał udział w niezliczonej ilości wystaw zbiorowych. Wielokrotnie był nagradzany w konkursach rejonowych i ogólnopolskich. Jego obrazy znajdują się między innymi w zbiorach Muzeum Śląskiego w Katowicach oraz w wielu kolekcjach prywatnych.
galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.