Aktualności
Artyści i kandydaci
Parę słów o nas
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 18 członków.
Od pażdziernika 2023r. prowadzenie Grupy Janowskiej objęła Agnieszka Niczke-Kamińska
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Agnieszka Niczke-Kamińska
Marian Knapik
Andrzej Piotr Lubowiecki
Irena Magarewicz
Zdzisław Majerczyk
Agata Marcinkowska
Adam Walter Meisnerowicz
Urszula Moska
Sabina Pasoń
Bożena Polaczek
Piotr Porada
Stefan Szuster
GRUPA JANOWSKA w 2022 r. uroczyście obchodziła 75 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Aktualności
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska, do której zaprszamy,aby osobiście zapytać artystę o jego twórczość.

Witamy - jesteś 7425 gościem.
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Andrzej Lubowiecki
Andrzej Piotr Lubowiecki
Na naszych oczach giną dzieła rąk naszych dziadków i ojców, w niepamięć idą miejsca, z których byli dumni. Śląsk się zmienia, lecz niestety idzie to w kierunku bezbarwności. Może tą odrobiną koloru przeniesioną na płótno uda mi się choć trochę zachować przemijające barwy, uratować od zapomnienia widoki z okien mojej młodości…
Urodził się w Katowicach w 1958r. Swoje zainteresowanie do sztuk plastycznych przejawiał już w czasach liceum biorąc udział i zdobywając nagrody na konkursach szczebla miejskiego. Pracując w Hucie Metali Nieżelaznych „Szopienice” interesował się metaloplastyką, w wolnych chwilach malował obrazy, znane tylko najbliższym.
Przełom w traktowaniu swojej twórczości nastąpił w 2014r. kiedy zaprezentował się członkom Grupy Janowskiej i został do niej przyjęty. Swoje prace sygnuje podpisem Piotr Luand. W swoim malarstwie często nawiązuje do tematyki śląskiej oraz do piękna gór, górskie wędrówki bowiem są jego drugą pasją.
Wystawiał swoje obrazy między innymi w Galerii Szyb Wilson, w Muzeum Miejskim „Sztygarka” w Dąbrowie Górniczej, w Swiętochłowickim Przeglądzie Sztuki Nieprofesjonalnej. Bierze udział w licznych plenerach, konkursach oraz w wystawach zbiorowych. Jego prace trafiły do prywatnych zbiorów oraz do kolekcji Muzeum Śląskiego w Katowicach.
galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.