Parę słów o nas
Aktualności
Artyści
Witamy na oficjalnej stronie Grupy Janowskiej, która jako zespół malarzy nieprofesjonalnych powstała w 1946 r. w Nikiszowcu przy kopalni Wieczorek. Obecnie grupa liczy 10 członków i dwóch członków honorowych. Siedzibą Grupy Janowskiej jest MDK Szopienice-Giszowiec w Katowicach gdzie znajduje nasza pracownia malarska.
Od września 2019r. prowadzenie Grupy Janowskiej objął
ANTONI DŁUGI
GRUPA JANOWSKA w 2016 r. uroczyście obchodziła 70 lecie istnienia. Aby dowiedzić się więcj zapraszamy do zakładki Wydarzenia
Zapoznaj się z sylwetkami członków Grupy korzystając z zakładki Artyści.
Zaprszamy, aby osobiście zapytać artystę o jego prace.
zobacz galerie prac.
Jan Czylok
Antoni Długi
Jan Jagoda
Paweł Kurzeja
Andrzej Lubowiecki
Zdzisław Majerczyk
Dieter Nowak
Sabina Pasoń
Piotr Porada
Artur Śmieja
Witamy na stronie Grupy Janowskiej

Dieter Nowak
Dieter Nowak
Urodził się w 1944 roku w Siemianowicach. Zawodowo związany z kopalnią „Kleofas”.
W trudnych powojennych czasach on i jego dwaj młodsi bracia wychowywali się w szopienickim Domu Dziecka. Od najmłodszych lat przejawiał ogromny talent plastyczny, prawdopodobnie odziedziczony po ojcu. Zauważył to dyrektor szkoły, który chciał umieścić zdolnego ucznia w liceum plastycznym. Niestety przeciwności życiowe plany te zniweczyły – z konieczności pomocy matce musiał podjąć pracę zarobkową – najpierw przez dziesięć lat pracował w fabryce urządzeń górniczych „MONTANA” na Zawodziu, a później, aż do emerytury w KWK „Kleofas” w Katowicach. Pracując tam przystąpił do prowadzonej przez Floriana Zająca grupy „Filar72”, a po jej rozwiązaniu (ok. roku 2001) wstąpił do Grupy Janowskiej.
Najchętniej maluje peryferia śląskich miast, zaniedbane zaułki, obracające się pomału w ruinę familoku, miejsca często zaniedbane, czasami tylko noszące ślady dawnej świetności. Swoje prace wystawiał na wystawach indywidualnych i zbiorowych. Wielokrotnie otrzymywał nagrody w konkursach ogólnopolskich. Jego prace znajdują się w kolekcjach muzealnych i prywatnych.
galeria
© 2017. Grupa Janowska. Wszystkie prawa zastrzeżone.